Alkotmányozzunk 4.

2010.09.15. 12:00

2/A. § (1) A Magyar Köztársaság az Európai Unióban tagállamként való részvétele érdekében nemzetközi szerződés alapján - az Európai Uniót, illetőleg az Európai Közösségeket (a továbbiakban: Európai Unió) alapító szerződésekből fakadó jogok gyakorlásához és kötelezettségek teljesítéséhez szükséges mértékig - egyes, Alkotmányból eredő hatásköreit a többi tagállammal közösen gyakorolhatja; e hatáskörgyakorlás megvalósulhat önállóan, az Európai Unió intézményei útján is.

(2) Az (1) bekezdés szerinti nemzetközi szerződés megerősítéséhez és kihirdetéséhez az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

 

 

 

Miért remélem?

Először is mert vannak akik nem szívelik. Euroszkeptikusoknak szokták őket okoskodóan nevezni. Vannak akik azt képzelik, hogy fenn lehet maradni ebben a globalizálódó világban egy nagyobb egységhez tartozás nélkül is.

És tudnak példákat is mondani! - Ott van Norvégia!

-Ja! A világ egyik leggazdagabb országa. Jelentős olajvagyon tetején csücsülve megteheti.

-Vagy Svájc!

-Ühüm. A pénzvilág központja. Hallgatólagosan. De érdekes módon a mindenből kimaradó ország, jelentős nemzetközi szervezeteknek ad otthont. Pl az ENSZ-nek is. De ami itt számít, az a pénz.

-Jó, akkor ott van Anglia! Ő sincs elragadtatva az Uniótól.

-Az biztos. És a meglátásaikat érdemes is megfontolni, de ne felejtsd el, hogy olyan együttműködés vezető hatalma, amelyet a korona tart össze, de gazdasági erőnek sem utolsó. Gondolj bele! Ide tartozik Kanada, Ausztrália, India, hogy csak a nagyobbakat említsem. És az Egyesült Államokkal is kivételes kapcsolatokat ápolnak. Katonailag is talán az USA mögött a 2. legütőképesebb hatalom. Emlékezz csak a falklandi kalandra.
Anglia tulajdonképpen már akkor egy nagy globális piacon dolgozott amikor még Viktória királynő uralkodott.
Szóval nekem az a véleményem, hogy reálisan csak azok húzhatnak kifelé az unióból akik más módon jelentősen beágyazódtak már a nemzetközi gazdaságba.

Ez rólunk nem mondható el.

-De miért kell feladnunk az önrendelkezésünk egy részét? Azért mert ha minden kérdésben hosszú tárgyalásokat folytatnának a tagok (egyre többen) akkor sosem születne döntés. Márpedig a nagyok, Értsd alatta a gazdasági nagy hatalmak viszonylag gyorsan döntenek az érdekkörükbe tartozó kérdésekben. Ezek a meghatározó hatalmak a jövőben azok az országok lesznek ahol a termelői és fogyasztói kapacitás egyaránt jelentős. USA, Kína, Japán, India, Brazília, Oroszország (pl)

A szétaprózott Európának csak összefogással van esélye. Afrika amely politikailag szétaprózott, gazdaságilag fejletlen és az együttműködés sem jött létre sajnos hosszútávon a világ szegényembere lesz. Ebben súlyos felelőssége van Európának, de pont ez a sors vár rá, ha nem fejlődik az Unió.

Ezért akarom, hogy benne maradjon az alkotmányban a 2/A. §.

 


 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bamulok.blog.hu/api/trackback/id/tr72297757

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása